sobota, 24 listopada 2012

CAŁKI


                                                                

Całka ogólne określenie wielu różnych, choć powiązanych ze sobą pojęć analizy matematycznej. W artykule rachunek różniczkowy i całkowy podana jest historia ewolucji znaczenia samego słowa całka. Najczęściej przez "całkę" rozumie się całkę oznaczoną lub całkę nieoznaczoną (rozróżnia się je zwykle z kontekstu).
                                               CAŁKOWANIE FUNKCJI
Liczenie całki z f(x), to szukanie takiej funkcji g(x), gdzie jej pochodna jest równa f(x).
W skrócie:
                                               f(x)=g(x)          ponieważ       g’(x)=f(x)



            Przypuśćmy, że mamy funkcję y=f(x) i chcemy obliczyć pole P zawarte pomiędzy krzywą odpowiadającą tej funkcji i osią x, w zakresie od x1 do x2.
            Z pewnym przybliżeniem możemy to zrobić w taki w sposób: dzielimy zakres <x1, x2> na odcinki o jakiejś szerokości Δx. Po wyznaczeniu wartości funkcji f(x) w tych punktach podziału, obliczamy pola prostokątów (pokazanych na rysunku) i ich sumę traktujemy jako przybliżoną, poszukiwaną przez nas wielkość:


P ≈ f(x1. Δx + f(x1 + Δx) . Δx + f(x1 + 2 . Δx) . Δx + ...
= [ f(x1) + f(x1 + Δx) + f(x1 + 2.Δx) + ... ] . Δx
Oznaczając przez n ilość prostokątów, możemy to zapisać:
  
k=n-1
f(x1 + k . Δx) . Δx
Σ
k=0
Zmniejszając wielkość odcinków Δx (a tym samym zwiększając ich ilość) będziemy otrzymywać coraz dokładniejsze wartości P. Granicznym wypadkiem, gdy Δx  0 (natomiast  ∞ ), jest dokładna, szukana przez nas wartość P. Taki "zerowy" przyrost zmiennej x oznaczamy, zamiast Δx, przez różniczkę dx, a znak sumy Σ zastępujemy znakiem całki . Zapisujemy więc:
=  
X2
f(x) . dx
X1



LINKI:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz